Einstein is gyans volt
Fox 2006.06.06. 11:33
---------->
Einstein zseni volt, meg minden, de az amerikaiak szemben valami nem stimmelt vele.
Albert Einsteinnek remekbe szabott szobra van Washingtonban. A legszentebb trtnelmi negyedben, a Mallon, kzvetlenl a George Washington Memorial s a vietnami hborban elesett amerikai katonk emlkmve kzelben. A hatalmas bronzszobor egy regen is szinte gyermeki figurt brzol, lben nyitott knyv, benne jl olvashat a hres kplet: E=mc2. Lbai eltt a Tejt csillagainak trkpe. De az emlkmvet nem knny megtallni: a Tudomnyos Akadmia plete eltti kis park bokrai rejtik. Einstein persze zseni volt, meg minden, de az amerikaiak szemben valami nem stimmelt vele.
1983 ta kzismert, hogy a Szvetsgi Nyomoziroda, az FBI vtizedeken t nyomozott utna: belehallgattak telefonbeszlgetseibe, elolvastk leveleit, mdszeresen tkutattk a hztartsi hulladkt. Az 1427 oldalas aktrl elszr Richard Schwartz rt cikket a The Nation cm folyiratban. A Floridai Nemzetkzi Egyetem angolprofesszora azonban csak egy ersen cenzrzott vltozatot tudott kicsikarni az FBI-tl. Az interneten most is olvashat dosszi (foia.fbi.gov/einstein.htm) mg mindig nem teljes. A ma is l informtorok neve pldul nem szerepel benne.
Fred Jerome jsgr beperelte az llamot, hogy betekinthessen a lehetsgek szerint teljes anyagba. j knyvrl a The New York Times kzlt elzetes ismertett. Az Einstein Aktk: J. Edgar Hoover titkos hborja a vilg leghresebb tudsa ellen. Ez a knyv sokat elrul cme. Jerome vlemnye persze nem meglepets: apja a kommunista prt egyik vezetjeknt hrom vet lt brtnben, mert a trvnyek a hideghbor legrosszabb veiben az Egyeslt llamokban is tiltottk a kormny megdntsre val felhvst. A szerz maga is emberjogi aktivista, egy az jsgrk s tudsok kztti kapcsolatot elmozdt alaptvny elnke.
Einstein persze hls tma. Mr 15 ves korban meggylt a baja a politikval: a militarizmus miatt elhagyta Nmetorszgot, s az llampolgrsgrl is lemondott. Svjcban lt, de a katonai szolglatra mindenesetre alkalmatlannak nyilvnttatta magt. A szabadalmi hivatalban dolgozott, s szabadidejben, mintegy mellesleg, megrta a specilis relativitselmletrl szl rvidke dolgozatt, benne a mr idzett kplettel, mely szerint az energia mennyisge egyenl a tmeg s a fnysebessg ngyzetnek szorzatval. Nhny hnappal az els vilghbor kirobbansa eltt Berlinbe kltztt. Pacifistaknt azonnal nyilvnosan eltlte a hbort. A vezet rtelmisgiek krben sszesen hrom trsa akadt.
1915-ben publiklta az ltalnos relativitselmletet, amelyet azta sem sokan rtenek, s amelynek egyes megllaptsait mg csak mostanban sikerlt ksrletileg igazolni. Vgig ellenezte a hbort, s nem csak szavakban. 1918-ban pldul laksban bjtatta a hadiszkevny pacifista biolgust, Georg Nicolait. 1919-ben brit tudsok mrseikkel bebizonytottk, hogy a nagy tmeg gitestek mellett elhalad fny sugara tnyleg meggrbl, vagyis Einsteinnek igaza van.
Az immr vilghr tuds erklyrl nevetve nzte, amint egy jobboldali demonstrci rszvevi 1920-ban eltltk a relativitselmletet. 1921-ben a cionista Chaim Weizmannal az Egyeslt llamokba utazik, ahol a jeruzslemi Hber Egyetem szmra szervez gyjtst. 1922-ben vette t a Nobel-djat - az Oroszorszgi Kommunista (bolsevik) Prt ugyanebben az vben hatrozatban nyilvntotta reakcisnak a relativitselmletet.
A kt hbor kztt Einstein a bke s a leszerels szksgessgt hirdette. Szmtalan pacifista szervezetben volt tag, de nevt azok is felhasznltk, ahov vletlenl nem lpett be. 1925-ben Gandhi trsasgban tiltakozik a ktelez katonai szolglat ellen. Az FBI aktiban az els dokumentum a Nk Hazafias Egyeslete nev szervezet feljelent levele 1932-bl. A tiszteletre mlt aszszonysgok azt szerettk volna elrni, hogy a veszedelmes felforgatt ne engedjk beutazni az Egyeslt llamokba. A levl szerzi szerint mg Sztlin sem hozhat kapcsolatba annyi anarchista-kommunista szervezettel, mint Einstein.
A feljelents tlzott. Einstein sosem volt sem kommunista, sem anarchista. Liberlis volt s pacifista. Ez pont elg rvet szolgltatott Edgar Hoover FBI-igazgatnak a megfigyels elrendelsre. A tbb mint kt vtizedes vizsglat azonban semmit sem tallt, ami trvnysrtsre utalt volna. A tuds a Nmetorszgban hatalomra kerl fasizmus ell a patrita hlgyek gybuzgalma ellenre a Princeton Egyetemen tall menedket. 1933 szeptemberben a londoni The Timesnak adott interjjban leszgezi, hogy sosem volt kommunista. 1937-ben viszont lesen kikelt a spanyol polgrhborban tanstott amerikai semlegessg miatt. 1939-ben Franklin D. Roosevelt elnknek rt levlben hvta fel a figyelmet az atombomba elvi s gyakorlati lehetsgre. A kutatsok felgyorstst javasolja, nehogy a nmetek megelzzk Amerikt. 1940 jniusban beszdben tett hitet j hazja mellett, amirt itt mr nemzedkek ta nem kell meghunyszkodva, krdezs nlkl engedelmeskedni a hatalomnak. Az llampolgrsgot megkapta, de kommunista ismersei miatt megtagadtk tle a Manhattan projektben val rszvtel jogt.
Az atombombn minden pacifizmusa ellenre szvesen dolgozott volna, bntotta az elutasts. Hoover egy olyan jelents miatt dnttt a kihagysa mellett, amelyet alighanem manipullt a nmet titkosszolglat. A vd szerint Einstein berlini irodja annak idejn szovjet kmkzpontknt szolglt, ahol a titkrnk s fordtk titkos serege szorgoskodott. A jelentstev szerint "valszntlen, hogy egy ilyen htter ember ilyen rvid id alatt lojlis amerikai llampolgrr vlhatott volna". Hoover csak 1955-ben engedlyezte, hogy megkrdezzk a fizikus titkrnjt, mi is folyt a berlini hzban. Helen Dukas annak rendje s mdja szerint igazolta, hogy Einsteinnek 1928 ta rajta kvl ms titkrnje nem volt, a berlini laksban soha nem jrtak fordtk vagy gprnk. (Az FBI mellesleg Dukast is megfigyelte. 1943-ban, teht mg a hbor alatt, betrtek az unokaccse laksba is, mert a frfi antifasiszta csoportot szervezett.)
1943-tl a haditengerszet robbananyag-laboratriuma vette ignybe Einstein szakrtelmt. 1945 mrciusban a tuds jra levelet rt Rooseveltnek: beajnlotta Szilrd Let, aki a bomba bevetsnek veszlyeire akarta felhvni az elnk figyelmt. Mint tudjuk, hiba. Roosevelt meghalt, a bombt ledobtk. 1946 janurjban az FBI nyomozi engedlyt krtek, hogy lehallgatkszlkeket teleptsenek Dukas s Einstein laksba. A leleplezdstl s a vrhat vilgbotrnytl val aggodalom miatt a krelmet elutastottk, a telefonokat mgis lehallgattk - a szksges kszlkeket a laksokon kvl teleptettk. Mjusban Einstein az Atomtudsok Vszbizottsgnak ln kveteli a nukleris fegyverkezs lelltst. Szeptemberben Paul Robeson fekete nekes mell ll a lincsels elleni mozgalomban. 1947-ben levelet r George Marshall klgyminiszternek, amelyben vilgkormny fellltst szorgalmazza. Szerinte ez az atomfegyverkezs egyetlen lehetsges alternatvja. 1948-ban a Progresszv Prt pacifista elnkjelltjt tmogatta, 1949-ben a Monthly Review-ban kzlt cikkben a szocializmus mellett trt lndzst. "Az egyn megnyomortst tartom a kapitalizmus legnagyobb gonosztettnek" - rta. 1950 februrjban a volt First Lady, Eleanor Roosevelt tvmsorban arra hvja fel a figyelmet, hogy a hidrognbomba az egsz vilgot elpusztthatja. Hoover msnap kiadja az utastst a totlis megfigyelsre.
Az tvenes vek Amerikjban Einstein hltlan szerepre vllalkozott. Elbb a fekete polgrjogi aktivista, William DuBois prtjt fogta, aztn a kmkeds miatt hallra tlt Rosenberg-hzaspr letrt emelt szt, majd a kommunistaellenes McCarthy-bizottsg eltti tanvalloms megtagadsra buzdtott. 1955. prilis 11-n Bertrand Russellel kzsen felhvtk a vilg npeit, tljk el a nukleris fegyverkezst. Egy ht mlva azonban vgre megnyugodhattak az FBI-ban. Einstein meghalt, abba lehetett hagyni a kukjban val turklst.
A csaknem negyedszzados kitart munka eredmnyeknt annyit sikerlt kiderteni, hogy Einstein egyszer tallkozott a New York-i szovjet alkonzullal. A randevt Margarita Konyenkova, az Amerikban l szobrszmvsz, Szergej Konyenkov felesge szervezte. Pvel Szudoplatov, Sztlin egyik legfontosabb titkosszolglati vezetje, aki kulcsszerepet jtszott pldul Trockij meggyilkolsban is, 1995-ben Moszkvban publiklt nletrajzban azt lltotta, hogy Konyenkova szovjet km volt. Bizonytkkal, rszletekkel nem szolglt. (Szudoplatov rdemeit mellesleg a hallos gyn a demokratikus Oroszorszg legmagasabb katonai kitntetsvel honorltk. Amikor a "hstetteit" mltat els jsgcikkek megjelentek, az agg mesterkm mr visszafordthatatlan kmba zuhant. Nem fenyegetett az a veszly, hogy eljr a szja.) A Sotheby?s egyik rversn 1998-ban felbukkant nhny levl, amelyet az aszszony csaldja rztt meg. A levelekbl vilgos, hogy Einsteint a bartsgnl sokkal tbb fzte Konyenkovhoz. Atomtitkokrl azonban nem esett sz.
A gyan persze relatv fogalom. Egy kzkelet anekdota szerint a Nagyvrosi fnyek Los Angeles-i bemutatjra szszegylt tmeg lttn Charlie Chaplin e szavakkal fordult Einsteinhez: - Engem azrt ljeneznek, mert mindenki megrt. nt azrt, mert senki sem rti meg. Az FBI-t mindkt vltozat izgatta. Biztos, ami biztos, Chaplint is figyeltk.
|